CHOV AGAMY VOUSATÉ

Agama vousatá (Pogona vitticeps) -

Ve volné přírodě se vyskytuje pouze v Austrálii, kde je také chráněná. Vyhledává pouště, polopouště, buše a savany. Můžeme ji vidět v různých barevných formách a genetických mutacích.

 

Terárium

Terárium musí splňovat vhodné podmínky pro chov.

Minimální rozměr terária pro jednu agamu je 100x50x50 cm. Menší nedoporučuji a ani nevyrábím. Mělo by splňovat dvě základní podmínky, a to dostatečné větrání a osvětlení. Součástí terária by dále mělo být kvalitní 3D pozadí s odpočívadly pro agamu, větev nebo kořen (ovocné stromy, nikoli jehličnany), miska pro zelenou potravu (zelenina, rucola, polníček...), miska pro hmyz. Vodu v teráriu nedoporučuji kvůli vlhkosti, agamě stačí voda ze zeleniny. V případě, že si jej budete chtít ozdobit rostlinami, tak pouze živými. Umělé rostliny může agama pozřít s následnými trávicími potížemi a uhynutím.

Z živých pak doporučuji např. sukulenty. Agama je příležitostně ochutnává, tudíž doporučuji rostliny nejedovaté. Na dně terária by měl být písek cca. 5-8 cm. Doporučuji písek do bazénových filtrací, který je bezprašný a má zrnitost 0,6 – 1,2 mm. Vyhněte se písku ze zverimexu, je příliš jemný, prašný a některý barví.

 

Osvětlení

Agama je náročná na osvětlení a teploty. Potřebuje dostatek viditelného spektra, UVB záření.

varianta A

Jako výhřev terária použijeme halogenovou bodovou žárovku, vedle které je umístěna UVB žárovka a dosvit terária zajistí lineární zářivka, např. narvabiovital.

Varianta B

Výbojka s externím předřadníkem, který vydává jak UVB záření, tak i teplo. Dosvit opět zajistí lineární zářivka, např. narvabiovital.

Jakákoliv obyčejná trubice je nevhodná a zbytečná.

Teploty v teráriu se pohybují na nejchladnějším místě 26-28° C, na výhřevném místě pod zdrojem tepla v rozmezí 43-47° C. Nepoužíváme, žádné topné kabely, výhřevné kameny, ani folie. Agama to v přírodě také nemá. Pod výhřev můžeme umístit pouze břidlici nebo plochý kámen. V dostatečně velkém teráriu si tak agama může sama vybrat teplotu.

 

Agamě svítíme přibližně 12 hodin denně. V noci nesvítíme ani nočními světly, agama potřebuje odpočinek a klid.

 

Terárium by mělo být umístěno tak, aby na něj nedopadaly přímé sluneční paprsky. Způsobilo by to zvýšení teplot v teráriu, podobně jako ve skleníku a došlo by k přehřátí agamy.

 

Chov agamy

V případě jedné agamy, doporučuji samce, kdy je samec větší, robustnější, více se předvádí a vyhnete se falešné snůšce, která může vést k potížím u samice.

 

Pokud ovšem chcete agamy dvě, doporučuji dvě samice. Dva samci se společně nesnesou, ublíží si a jsou velmi dominantní. Nedoporučuji ani pár, kdy samec je schopen jednu agamu „utahat“. Při větším počtu tedy nejméně dvě samice a vždy jednoho samce - za předpokladu dostatečně velkého terária.

 

Potrava

Vhodná a kvalitní potrava by se měla skládat jak z živočišné, tak z rostlinné stravy. Živočišná strava: cvrček, saranče, šváb, smýkaný hmyz, výjimečně červi.

Holátko nedoporučuji, agamě nic nepřináší, jen tuk. Jedinou výjimkou je samice, která má za sebou snůšku a potřebuje nabrat sílu a váhu k dalšímu kladení, které může následovat za 20-30 dní. Agamy jsou dobří lovci, takže hmyz pouštíme volně do terária.

Co se rostlinné stravy týče, tak by jí agama měla mít denně čerstvou, pestrou, obsahující například listy i květy pampelišek, sedmikrásky, jetel, jitrocel, rucola, polníček, callisia repens, aloe a spousty dalších.

Můžete podávat i libovolné ovoce jako banán, jahoda, malina, jablko...Nepodáváme citrusy a avokádo. Ovoce podáváme, ale jen zřídka, jako pamlsek. Je sladké a agama po pravidelném pojídání může trpět problémy, dokonce cukrovkou.

Agamy se přibližně do jednoho roku života krmí neustále, co se do nich vejde. Stále rostou a vyvíjí se.

Poté postačí nakrmit je 1x za 3 dny v přiměřeném množství. V obou případech platí mít v teráriu neustále potravu čerstvou a zelenou.

 

Vápník a vitamíny

Na vápník a vitamíny nesmíme zapomenout. Pro začátečníka postačí, aby věděl, že agama potřebuje čistý vápník, který neobsahuje vitamín D3. Vápník můžeme podávat prakticky denně, agamy přebytek vyloučí. Pokud by v sobě vápník obsahoval D3, agamu předávkujete. Nejlépe se mi osvědčil vápník Biomin H zakoupený v lékárně.

 

Vitamínů je na trhu dostatek, ne všechny však Vaší agamě budou chutnat, je tedy zapotřebí vyzkoušet více druhů. Vitamíny podáváme jednou za 7-14 dní. Osobně používám Roboran pro plazy.

 

Očista agamy

Agama by se měla občas vykoupat. Jednak se pořádně napije, osvěží a očistí, ale také vynikne její zbarvení. Teplá voda (přibližně 39° C) má i dobrý vliv na její vyprázdnění. Vody by mělo být tolik, aby agama dosáhla na dno. Agama umí i plavat, ale je třeba jí vložit do vody např. kámen, aby si měla kam vylézt a odpočinout. Agamu je vhodné vykoupat hlavně po snůšce, kdy se pořádně napije.

 

Určení pohlaví

Zkušený chovatel pozná pohlaví již od vylíhnutí agamy. Nejpřesnější určení je podle tzv. hemipenisů.

Ukázka samice a samce na fotografii

Samice agamy    Samec agamy

Samice   

      Samec